historie

Historky z hasičského života

   První požár, jehož se vožičtí hasiči zúčastnili, vypukl roku 1876 ve Stojslavicích. Hořela tam čtyři stavení a obyvatelstvo bylo zachváceno panikou. Pojednou se v záři smolnic objevili vožičtí hasiči se stříkačkou. Lidé, kteří dosud hasiče neviděli, se domnívali, že jsou to poslové z nebe a klesali před nimi na kolena a vzývali je o pomoc.   Jaké nepochopení pro hasičstvo panovalo mezi prostým lidem, o tom svědčí tato zajímavá příhoda. Roku 1881 vypukl veliký požár ve Vilicích a poněvadž nablízku nebylo žádných sborů, spěchal do Vilic na pomoc sbor mladovožický. Vilické obyvatelstvo se však zachovalo zcela jinak než ve Stojslavicích. Domnívalo se, že bude muset hasičům za jejich pomoc platit, a tak jim zatarasilo cestu s vidlemi a kosami, takže hasiči teprve použitím seker si vynutili přístup k ohni. Událost měla soudní dohru.

 

   Roku 1877 hořel hostinec a obchod Šalamouna Weinsteina v Horní Stříteži. I tam zasáhli účinně vožičtí hasiči. Při požáru se ale z trouby ztratila pečená husa a někteří zlomyslní lidé to sváděli na vožické hasiče. Ti si to přirozeně nedali líbit, vypátrali autora pomluv a u soudu si vynutili, že pro utrhání na cti sboru byl odsouzen na 48 hodin do vězení.

 

   Roku 1855 hořela Řízkova stodola ve Vožici. Ohromná, stará, dřevěná stavba, krytá došky, naplněná právě svezeným obilím. Požár byl strašný a ohrožoval celé okolí. Hašení se kromě hasičů zúčastnil každý, kdo měl zdravé ruce. Byla horká letní noc a horko bylo zvyšováno ještě žárem plamenů. Přirozeně, že pumpující měli žízeň. Mezi pomáhajícími byl i hrabě Vincenc Küenburg, který dal poslat pro pivo. Přinesli ho ve velkém džbánu a každý se pořádně napil. Jenže po napití všichni začali plivat, jako by snědli slunečnicová semínka. Teprve ráno se vše vysvětlilo. Ve zmatku totiž někdo chytil velký džbán, v němž byly zbytky krupkové polévky z oběda ženců a proto pivo obsahovalo nepříjemnou přimíseninu, kterou ani největší pijáci nestrávili.

 

   Jak vožičtí hasiči pumpovali oheň, je zase jiná historie a stala se při požáru stodoly a stájí panského mlýna roku 1908. Velitel Rosol se poněkud opozdil a přehorliví hasiči dotáhnuvše stříkačku k rybníku, obrátili ji tak, že sací otvor byl na suchu a výpustný byl připojen na savici. Zatím přichvátal velitel Rosol a těch hromů a blesků, co tehdy lítalo, hasiči léta vzpomínali.

 
 

hasičské plesy mají v Mladé Vožici dlouholetou tradici


| Autor: Dlouhý Miroslav | Vydáno dne 20. 09. 2008 | 6013 přečtení | Počet komentářů: | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

© SDH Mladá Vožice, SYSKO