135 VÝROČÍ ZALOŽENÍ SBORU

Autor: Adam Karel <kadam602@seznam.cz>, Téma: akce, Vydáno dne: 31. 07. 2010

135 let výročí založení SDH Mladá VožiceV sobotu 17. července 2010 oslavil Sbor dobrovolných hasičů v Mladé Vožici 135 let od svého vzniku. Oslava, která se konla v zámecké zahradě, se zúčastnilo více jak dvacet sborů. Vožický sbor má v současné době 53 členů, z toho 2 ženy. Zúčastňuje se soutěží v požárním sportu, provádí školení zásahové jednotky, včetně praktického výcviku a pracuje s kolektivem mladých hasičů, který je zapojen do hry Plamen.

Program oslav se odehrával v zámecké zahradě, kde byl i sraz účastníků oslav. Po dvanácté hadině se konala slavnostní jízda hasičských vozidel Mladou Vožicí, při které byly položeny věnce k památníkům padlých. Po této jízdě násladoval slavnostní nástup a oficiální zahájení osalv, které zahájil starosta sboru Ladislav Šopejstal. Popřát k oslavám přijel hejtman jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, který připjal stuhu hejtmana jihočeského kraje k historickému praporu sboru, dále starosta Města Mladá Vožice Mgr. Jaroslav Větrovský, starosta KSH ČMS v Českých Budějovicích Václav Žižka a starosta OSH ČMS v Táboře Alois Pazdera,kteří předali sboru Čestné uznání KSH ČMS. Během odpoledne si mohli návštěvníci prohlédnout historickou i současnou hasičskou techniku.Program byl zahájen ukázkou požárního útoku mladých hasičů z Bělče a Mladé Vožice,kde museli uhasit opravdový oheň. Ženy z Moravče u Ml. Vožice též předvedly požární útok z hašením domku, toto družstvo se v krajském kole soutěže v požárním sportu umístilo na pěkném třetím místě. Dále probíhaly ukázky historické i současné techniky včetně hašení. Hasiči z Kamberka předvedli zásah na hořící domek starou ruční stříkačkou Smékal. Profesionálové z HZS Jč ÚO Tábor předvadli záchranné práce na lanech a pomocí evakuačního rukávu. Jednotka SDH Města Mladá Vožice předvedla vyprošťování osob z havarovaného vozidla pomocí vyprošťovacího zařízení Lukas, které bylo v lońském roce zakoupeno za podpory grantu jihočeského kraje. Na závěr bylo předvedeno hašení pěnou za pomoci agregátu Turbon, což byly největší atrakce pro děti.

Těchto oslav se zúčastnily sbory z Bechyně, Tábora, Golčův Jeníkov, Kamberka, Votic, Sudoměřic u Tábora, Daměnic, Černovic u Tábora, Bělče, Řemíčova, Moravče uMl. Vožice, Chýnova,Jistebnice a dalších okolních sborů.   

Několik fotografií Vojty Brázdy z našich oslav naleznete zde.